REZERVACE

Říjnové okamžiky v Domově

Podzim byl dosud plný inspirace a zajímavých akcí. Začali jsme trochu královsky výletem na nedaleký zámek Berchtold. V povznesené náladě jsme obdivovali krásně upravené zahrady. Terén byl členitý a doprovod vozíků musel pohotově kormidlovat, ale zvládli to skvěle. Na všechny čekala zasloužená odměna v podobě specialit zámecké restaurace. Pak už jen nastoupit do kočáru a nechat se unášet prožitými momenty a ubíhající krajinou na cestě zpátky do Domova.

Obdivuhodný byl přístup zámeckého personálu a bylo jejich velkou zásluhou, že jsme si odvezli krásné vzpomínky a zážitky. Nejen, že nás přivítal osobně majitel zámku, ale také ostatní o nás projevovali upřímný zájem. Jako bychom se všichni v ten den dokázali propojit a snadno si porozumět.

 Nejvíc nás zaujala historie zámku a vidovického panství, kterou jsme probírali při listování starými záznami a fotoalbem. Trochu jsme v té chvíli museli připomínat početnou rodinu, která se po letech vrátila na kdysi známé společné místo.

 Hrusice

 Naše objevné podzimní cesty pokračovaly. Máme jeden speciální vůz a několik standardních osobních aut. Takto se mohou všichni výletníci pohodlně přemísťovat po světě, tentokrát do pohádkových Hrusic. Tato nenápadná obec je ve skutečnosti možná nejznámější vesnicí u nás. Památník Josefa Lady a jeho dcery Aleny jsme si nemohli nechat ujít.

 I když Památník není zcela bezbariérový, těch několik schodů jsme zvládli díky silným mužům v doprovodu. Mohli jsme si tak připomenout laskavé kresby známého malíře hrusického kostelíku, svérázné vesnické postavičky i kocoura Mikeše a mnoho dalšího. Seznámili jsme se s rodinou Josefa Lady a v podrobném výkladu paní průvodkyně zavzpomínaly na dobu před 130 lety. Příjemným oživením vzpomínek bylo pokračování výletu v hospůdce „U Sejků“, kam pan redaktor chodíval.

 Zdejší obsluha nás překvapila čerstvým domácím štrůdlem upečeným přímo pro nás. Odváželi jsme si krásné dojmy, počasí nám také přálo a tak snad lze prohlásit podzimní cesty za vydařené.

 Tanec

Další zajímavostí říjnového programu, byla taneční terapie dr. Petra Velety. Tento celoživotní milovník tance, choreograf, bývalý šéf baletu Divadla v Olomouci a současný spolupracovník Národního divadla se věnuje už skoro dvě desítky let tancování s vozíčkáři či s osobami s různými kompenzačními pomůckami. Například s chodítky, bez kterých si někteří z nás pohyb představit nedovedou.

 Taneční mistr nám ukázal pravý opak! Základem je správné držení těla, zaujmutí taneční pozice a pak už můžou ožít vzpomínky na to, když jsme chodili do tanečních, na zábavy a plesy.

 Provizorní parket se stal zdrojem neuvěřitelné energie, která nás docela obklopila. Všichni jsme najednou omládli. Zněla polka i kankán, tančilo se tango, hrála hudba všech možných tanečních žánrů a atmosféra byla znamenitá.

 Pan Veleta má neuvěřitelné charisma a dokáže probouzet životní energii a vzpomínky přetavit v pohyb!

 A co na tom, že jsme na vozíku. Vnímáme hudbu s jejím rytmem a rázem zapomeneme na zdravotní potíže. Alespoň na pár chvil si připomeneme, že jsme to pořád stále my. Ti, kteří kdysi tančili, dnes stále mohou. Kde je ten čas, kdy jsme měli krásné šaty a sál tu byl jenom pro nás? V této chvíli právě tady. Jsou to možná jen okamžiky, ale jejich síla dokáže mnoho a my u nás v Domově dobře víme, že na okamžiku záleží.

31. října 2018

AKTUALITY

Velikonoce

Co by to bylo za Velikonoce bez tradiční velikonoční nádivky. Slunce nám přálo a svátky jsme oslavili v příjemné atmosféře. více

Jídelní lístek

Podívejte se, co se bude tento týden podávat k jídlu. Vyváženou stravu připravujeme ve vlastní kuchyni. více

Pracovní pozice: ZDRAVOTNÍ SESTRA

Moderně vybavené pracoviště Domova seniorů Říčany přijme do svého kolektivu VŠEOBECNOU ZDRAVOTNÍ SESTRU. Nabízíme výdělek až 40 000 korun. více

Autobusové spojení

Začala k nám jezdit nová autobusová linka, která propojuje náš domov s centrem Říčan. více